PIC Projesi’nin 1. Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Zararlı Kimyasalların İhracatı ve İthalatına İlişkin AB Tüzüğü’nün Uygulanması için Teknik Destek Projesi (PIC Projesi)’nin kurumsal kapasitenin geliştirilmesi bileşeni kapsamında yer alan “Rotterdam Sözleşmesi” konulu 1. Eğitim programı 25-29 Ocak 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Eğitim programı süresince Rotterdam Sözleşmesi’ne ilişkin genel bilgilerin yanında Sözleşme kapsamında sorumlu kurum kuruluşlara ve bu kurum kuruluşların işleyişlerine dair bilgiler verildi. Bununla birlikte, takım lideri Andrea Volpato ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanları Elisabetta Tagliati ve Aleksandar Mihajvloski tarafından, ön bildirimli kabul prosedürü ve genelgesi, ithalat yanıtları, ihracat bildirimleri, nihai düzenleyeci eylem, Sözleşme altındaki bilgi değişimi ve ilgili diğer sözleşmelere ilişkin de sunumlar gerçekleştirildi.

Eğitim programına ilgili kamu kurumları başta olmak üzere sektör temsilcileri ve sektörün önde gelen firmaları ile birlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım sağlamışlardır.